понеділок, 11 березня 2019 р.

Ольга Кобилянська "Valse melancolique"


Назва твору: «Valse melancolique» (меланхолійний вальс)
Жанр: музична новела.
Напрямок: модернізм, неороматизм.

Новела була вперше надрукована 1898 року в "Літературно-науковому віснику". Це історія життя трьох жінок, які думками та світовідчуттям не вписувалися у формат пересічних жінок того часу.

Провідною темою новели є музика, мистецтво та їх вплив на людину, а також доля талановитого митця. У творі представлено три артистичні натури  - Ганна, Марта та Софія. Вони різні за характером, але їх об'єднує любов до краси, прагнення до гармонії, фізичної та духовної досконалості.

Новела має значною мірою автобіографічний характер. Кобилянська порівнювала своє життя із життям однієї з героїнь твору ─ Софії Дорошенко.
  • Софія ─ творчо обдарована особистість, лірична й емоційна. Такі деталі, як подерті рукавички або затикання найменших щілин у вікні розкривають у ній нервову, вразливу, чутливу до світу, замкнену особистість. Мистецтво стає засобом саморозкриття, віддушиною для духовних сил героїні, яка зазнала приниження у житті (через нещасливе кохання).
  • Марта ─ втілення любові. Стримана, терпляча, жіночна, «ладна обійняти весь світ», «вчилася музики, язиків і різних робіт ручних». Готувалася стати вчителькою. За словами Ганни ─ вроджена жінка і матір.
  • Ганна ─ емоційна, нестримна, вибухова, непостійна. Однак натуру мала чисту, без фальшу. Її гарячковість швидко змінювалась добротою та чуйністю. Вона талановита і живе своїм ремеслом. В особистому житті не терпить приписів, їй байдуже, що скаже світ про її особисте життя. Мрія-розвиватися.

Мотив вальсу у творі наскрізний і об’єднує всі події в завершене ціле.
За настроєм твір складався з двох частин — легкої і безтурботної спочатку та бентежної й трагічної наприкінці. 

1 коментар:

  1. Дякую за відомості про твір!Вони дають орієнтири для аналізу. На мій погляд, у новелі яскраво виявилися феміністичні погляди Ольги Кобилянської, ідея емансипації жінки. Неоромантична сильна особистість, здатна сама творити власну долю, прагне гармонії, ідеалу, постійно самовдосконалюється й тим самим робить світ кращим.Ніцшеанська надлюдина тут -- дівчина, жінка,як пишуть критики, європейського типу.Європейського калібру письменницею виявила себе цією новелою О.Кобилянська. Вам -- успіхів!

    ВідповістиВидалити